Antalya Ayak Detoksu

Ayak detoksu özellikler son dönemlerde oldukça yaygın talep gören detoks yöntemlerinden biri haline gelmiş bulunmaktadır. Vücuttaki zararlı toksinleri atarak daha sağlıklı bir yapıya sahip olmak amacına yönelik olarak yapılan ayak detoksu, güzellik ve cilt bakım kliniklerinde uzman gözetiminde yapılmaktadır. Evlerde de oldukça kolay şekilde yapılabilen uygulama sayesinde vücuttaki tüm zararlı toksin ve metallerin atılması mümkün hale gelmektedir. Ayaklar gün içerisinde sürekli artan tempoya ayak uydurma çabası sonucunda yorulmakta ve şişerek rahatsız edici şekilde ağrılara maruz kalmaktadır.

Ayak detoksu günün yorgunluğunu atarak ayakları dinlendirmenin yanı sıra, daha sağlıklı bir görünüme kavuşmak adına da oldukça yararlı bir uygulamadır. Güzellik merkezlerinde ve cilt bakım kliniklerinde kullanılan ayak detoksu, ayak pedleri, akupunktur, iyonik ayak detoksu ve ayak maskesi şeklinde yapılabilmektedir. Ayak detoksu, evde ayak pedlerinin kullanılması veya alternatif tıp merkezlerinde iyonik olarak uygulama şeklinde yapılabilmektedir. Sadece ayaklarla ilgili sorunların giderilmesi olarak değerlendirilmekle birlikte birçok sağlık sorununa karşı vücudun direnç kazanmasını sağlamaktadır.

Ayak Detoksunun Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Vücuda zarar veren toksinlerin atılması ve ayakların daha sağlıklı bir yapıya kavuşması adına yapılan ayak detoksu, birçok farklı hastalığa karşı vücut direncini artırmak adına da oldukça etkilidir. Doğru uygulamalarla ve uzman gözetiminde yapıldığında ayak detoksu,

  • Ayaktaki sinir uçları ve tıkalı bulunan ter bezlerini açar
  • Kan şekerini düzenler
  • Şeker hastalarında meydana gelen ayak şişmelerini önler
  • Ödem sökücüdür
  • Bağışıklık sistemini destekler
  • Ruh halini yatıştırır ve stresi önler
  • Kalori yakılmasına yardımcı olur.

Son dönemlerde bir hayli yaygın olarak yapılmasına rağmen iyonik ve ped kullanımıyla yapılan ayak detoksu hakkında bazı tartışmalar süregelmektedir. Yararlı olup olmadığı konusunda tartışmalara yol açan bu yöntemler hakkında yapılan araştırma sonuçlarına göre özellikle iyonik ayak detoksu yapılması halinde vücutta bulunan zehirli maddeler ve ağır metaller dışarı atılmaktadır.

Ayak Detoksu Nasıl Yapılır?

Ayak detoksunun sağladığı faydalardan yararlanmak için en ideal yöntem, bu tür uygulamalarda uzmanlaşmış profesyonel kliniklerden destek almak olmalıdır. Ancak kolayca bulunabilen malzemelerle evde bile ayak detoksu yaparak ayak ve vücudunuzda biriken birçok zararlı maddeyi dışarı atabilirsiniz.

Karbonat ve Deniz Tuzuyla Ayak Detoksu

Ayakların rahatça sığabileceği ılık su dolu bir leğen içerisinde bir bardak deniz tuzu ve karbonat atarak eriyinceye kadar karıştırın. Malzemelerin eridiğinden emin olduktan sonra ayaklarınızı leğene sokarak yaklaşık 45 dakika bekletin.

Antalya Epsom Tuzu Kullanarak Ayak Detoksu

Epsom tuzu ile sirke, ayak detoksu için harika bir ikilidir. Ayakların rahatça sokulabileceği bir leğen içerisine bir litreye bir çorba kaşığı epsom tuzu, 2 yemek kaşığı sirke şeklinde ölçerek suya karıştırın. Ayaklarınızı bu karışım içerisinde yaklaşık 35 dakika süreyle bekletmeniz halinde büyük bir rahatlama hissi duyacaksınız.

Detoks Pedleriyle Ayak Detoksu

Gerek internet üzerinden satış yapan firmalardan, gerekse kozmetik ürün satan dükkânlardan temine dilebilen detoks pedleri, yatmadan önce ayak tabanlarına yapıştırılarak kullanılmaktadır. Gece boyunca ayak altında kalması sonrasında ağır metalleri ve vücuda zararlı olan maddelerin atılması sağlanıyor.

Ağız Gargarası Kullanarak Ayak Detoksu Yapmak

Ağız ve dişlerde meydana gelmesi muhtemel bakteri oluşumlarını önleyen ağız gargaraları içeriğinde bulunan antiseptikler sayesinde ayak detoksunda da kullanılabilmektedir. Ayakların rahatça sığabileceği su dolu bir leğene 2 kapak dolusu ağız gargarası atarak ayakları bu karışımda bekletmek, ayakta oluşacak bakterileri engelleyeceği gibi, vücuttaki zararlı maddelerin atılmasına da katkı sağlayacaktır. Ayak detoksundan elde edilmesi düşünülen beklentilerin karşılanması adına belli periyotlarda tekrarlanması faydalı olacaktır.

 

antalya ayak detoks