Antalya Cilt Bakımı

Cilt bakımının gerek cilt ve vücut sağlığı, gerekse estetik ihtiyaçların karşılanması adına yapılan uygulamalardır. Gün içinde birçok farklı etkene bağlı olarak yıpranan ciltlerimiz düzenli ve programlı bakım gerektirir. Gerek mevsim şartları, gerekse cilt yapısının dış etkilere karşı dayanıksız olması sebebiyle oluşan cilt bozuklukları, kuruluklar, deri dökülmeleri gibi birçok olumsuzluk, profesyonelce planlanmış cilt bakımıyla kısa sürede sorun olmaktan çıkacaktır. Cildin parlaklık ve tazeliğini korumak adına yapılması gereken cilt bakımı, kişinin cilt yapısına uygun yöntem ve iyi kalitede kozmetik ürünlerle yapıldığında beklentiler en üst düzeyde karşılanır.

Doğru bakım yöntemini ve kullanacağınız ürünleri isabetli seçebilmek için öncelikle cilt yapınız hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Zira bir cilde iyi gelebilen bakım, farklı bir ciltte hiç beklenmedik sorunlar oluşmasına sebep olabilmektedir. Profesyonel güzellik ve cilt bakım uzmanlarından destek alarak uygulamaların birçoğunda endüstriyel kozmetik ürünleri yerine doğal ve bitkisel ürünlerle bakımınızı yapabilirsiniz.

Normal Ciltlerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı normal ciltler açısından oldukça kolaydır. Çünkü bu tür cilt yapılarında nem oranı dengeli, cilt yüzeyi neredeyse pürüzsüzdür. Cilt gözenekleri çok fazla belirgin olmayan normal ciltler için yapılacak cilt bakımında sabah akşam uygun temizleyici ürünlerle yüz temizliği yapmak yeterli olacaktır. Cilt temizliği sonrası normal cilt bakımlarında kullanılan nemlendiriciyi yüz ve boyun bölgesine uygulayarak cildinizi dış etkenlere karşı koruma altına alabilirsiniz.

Kuru Ciltlerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru ciltlerde göze çarpan en belirgin özellikler mat ve donuk bir cilt rengi, esnek olmayan bir cilt yapısı ve çok ufak gözenekler bulunan ciltte yer yer meydana gelen deri döküntüleridir. Bu tür ciltler uzun süre uygun şekilde bakım yapılmadığında çok daha fazla sorunlara davetiye çıkarır. Kuru ciltlere sahip olan kişilerin ağır kimyasallar içeren kozmetik ürünlerden uzak durması, cilt temizliği sırasında yüksek sıcaklıkta su kullanmaktan kaçınması ve mevsimsel etkilere karşı cildini koruması gerekir. Bu tür ciltlere sahip olanlar içeriğinde hyalüronik asit içeren nemlendiriciler kullanmalı, alkol ve parfüm içeren kozmetik ürünlerin cildi daha da yıpratacağını düşünerek kullanımından kaçınmalıdır.

Yağlı Ciltlerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yağlı ciltleri diğer cilt yapılarından ayıran en belirgin özellik, cilt üzerinde görülen gözeneklerin olağandan büyük olması, parlak bir ten rengi ve uzaktan bile görülebilen aknelerin varlığıdır. Yağlı bir cilt yapısına sahip olan kişiler mutlaka günde birkaç kez cilt temizliği yaparak nem dengesini sürekli sabit tutmaya çalışmalıdır. Ayrıca yüzde meydana gelen akneleri sıkmamak ve cilt gözeneklerini tıkamayacak bakım ürünleri kullanılması gereklidir. Yağlı ciltlere sahip olan kişilerin yapması gereken bir başka şey de, vücutta yağ oluşumunu tetikleyecek besin maddelerinden uzak durmak olmalıdır. Bakım ürünleri alırken cildi kurutmayan, yağ dengesini sağlayan jel veya köpük şeklindeki ürünlerin sülfatsız olanlarını tercih etmelidir.

Hassas Ciltlerde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Hassas ciltler adından da anlaşılacağı üzere kuruma, kızarma ve tahrişe eğilimli bir yapıdır. Bu tür bir cilt yapısına sahip olanlar güneşte uzun süre kalmaktan ve ciltte bozukluklara sebep olan alkol ve sigara gibi alışkanlıklardan uzak durmalıdır. Hassas ciltlere sahip olanların sabah-akşam düzenli olarak cilt bakımlarını aksatmadan yapmaları, yüz temizliğinde sülfat içermeyen kozmetik ürünleri tercih etmeleri gerekir. Yüz hassasiyetine zarar verecek alkol ve sentetik içerikli nemlendirici ürünlerden uzak durarak hassas olan cilt yapısına uygun bakım yapabilmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca hassas cilt yapısına sahip kişilerin ciltte neyin hassasiyet yarattığını tespit ederek buna uygun ürünler kullanması sorunu büyük ölçüde çözecektir.