Epilasyon yönteminde, lazer ışığı, melanin pigmentini hedef alır. ( Melanin pigmenti kıla siyah rengini veren pigmenttir.) Follikül (kıl keseciği) içerisindeki melanin’in lazer ışığındaki enerjiyi emmesiyle follikül ısınır ve harabiyete uğrar. Bu harabiyet nedeniyle follikül yeni kıl oluşturma yeteneğini kaybeder ve yeni kıl oluşumu engellenmiş olur. Lazer ışığındaki yüksek enerji follikülde harabiyete neden olurken cildin diğer yapılarında herhangi bir harabiyete neden olmamaktadır.

Yüz bölgesine 1-1.5 ay, vücut bölgesine ise 2-2.5 ay arayla uygulanır. Bunun nedeni bu zaman aralıklarında tüylerin anagen, yani büyüme fazına girmeleridir. Lazerle epilasyon büyüme fazındaki tüylere etkilidir, yani o seansta büyüme fazında bulunan tüyler (tüm tüylerin %20-30’u) yok edilmiş olur. Lazer epilasyonun tek seansta sonuç vermemesinin nedeni budur. Danışanların bu sürelere uyması gerekir. Kişinin kıl yapısına, cilt rengi tonuna ve bazı durumlarda uygulama bölgesine bağlı olarak değişir.   

 Lazer epilasyonda seans miktarı, epilasyon uygulamasının yapılacağı bölgeye, ten rengine, kıl yapısına ve cinsiyete göre değişmekle beraber, lazer epilasyon işlemi ortalama olarak 4 ile 8 seans sonunda tamamlanmaktadır.

Lazer epilasyon için en uygun zaman sonbahar, kış ve ilkbahar dönemidir. Ancak lazerle epilasyon sonrası güneşten korunmak şartıyla lazerle epilasyon yazın da uygulanabilir. Lazer uygulamasından sonraki iki hafta boyunca güneşten kaçınılmalıdır.

Lazer epilasyon uygulanacak bölgelerdeki tüylere işlemden önceki 4 hafta içerisinde ağda, cımbız ve epilatörle kökten alma işlemlerinin yapılmamış olması gerekmektedir. Uzmanın işlemden önce tüyleri görmeden alınmamasının söylenmediği taktirde… Ancak lazer epilasyon uygulanacak bölgelerdeki tüylerin 2-3 gün önceden tıraş bıçağı ya da makas ile kısaltılması gerekir.

Peeling (cilt soyma) ürünleri kullanan kişilere, bu ürünleri kullanmayı bıraktıktan en az 10 gün sonra epilasyon yapılması tavsiye edilir.                                     

Cildinde aktif lezyon olan kişilere lazer epilasyon yapılmaz. Lezyon sorununun çözümü sonrası epilasyon seanslarına başlanabilir veya devam edilebilir.

Lazerle epilasyon yaptırmak isteyen bir kişinin herhangi bir hormonel bozukluğu varsa (polikistik over, hipotiroidi, hiperandrojenizm vs.) lazerle epilasyonun başarılı olması için öncelikle tedavisini tamamlamalıdır.

Kişi kıllanmayı arttıracak bir ilaç alıyorsa bu ilaç kesilmeden istenen sonucun alınamayacağı bilinmelidir.